Babyton baby care products

Natural care products for babies and children

Filter & sort

Price Product features Certificates & seals of approval
Filter

Baby clay: 24 items

Baby & Kids Detangler

Babyton Baby & Kids Detangler, 200 ml

  • For sensitive scalp types
  • Detangling properties
  • Natural shine & suppleness
€ 6,12 € 6,89 (€ 30,60 / l)

Delivery by October 09

Newborn Care Set

Babyton Newborn Care Set

  • 1x Baby Foaming Shampoo, 150ml
  • 1x Baby Care Oil, 50ml
  • 1x Baby Diaper Rash Cream, 50ml
€ 21,38 € 23,99

Delivery by October 09

Atopic Skin Therapy Cream

Babyton Atopic Skin Therapy Cream, 100 ml

  • For babies with atopic skin
  • Intensely moisturising
  • Protective properties
€ 8,82 € 9,89 (€ 88,20 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Lip Balm

Babyton Baby & Kids Lip Balm, Neutral (5 g)

  • For babies & children
  • Protects against dryness
  • Moisturises & nourishes
€ 4,05 € 4,59 (€ 810,00 / kg)

Delivery by October 09

Hero Stick Skin Care Balm

Babyton Hero Stick Skin Care Balm, 5 ml

  • For sensitive skin types
  • For insect bites
  • Intensely moisturising
€ 3,42 € 3,89 (€ 684,00 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Conditioner

Babyton Baby & Kids Conditioner, 250 ml

  • For sensitive hair & scalp types
  • Easy to comb
  • Softness & shine
€ 8,82 € 9,89 (€ 35,28 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Lotion

Babyton Baby & Kids Lotion, 250 ml

  • For sensitive skin
  • Intensely hydrating
  • With aloe vera, coconut & jojoba oil
€ 8,82 € 9,89 (€ 35,28 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Shampoo

Babyton Baby & Kids Shampoo, 400 ml

  • For sensitive scalp types
  • Mild no-tears formula
  • Balanced pH
€ 8,82 € 9,89 (€ 22,05 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Foam Soap

Babyton Baby & Kids Foam Soap, Neutral (350 ml)

  • For sensitive skin
  • Rich, soft lather
  • Nourishing ingredients
€ 7,02 € 7,89 (€ 20,06 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen Stick SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen Stick SPF30, 20 g

  • For sensitive skin types
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Easy to apply
€ 6,12 € 6,89 (€ 306,00 / kg)

Delivery by October 09

Baby & Kids Mineral Atopic Sunscreen SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Atopic Sunscreen SPF30, 100 ml

  • For sensitive & atopic skin
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Water-resistant & reef-friendly
€ 12,42 € 13,89 (€ 124,20 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Mineral Sport Sunscreen SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Sport Sunscreen SPF30, 100 ml

  • For sensitive skin types
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Water-resistant & reef-friendly
€ 11,52 € 12,89 (€ 115,20 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen SPF30, 50 ml

  • For sensitive skin
  • Lightweight, non-greasy formula
  • Balanced UVA & UVB protection
€ 7,02 € 7,89 (€ 140,40 / l)

Delivery by October 09

Baby Care Oil

Babyton Baby Care Oil, 50 ml

  • For sensitive baby skin
  • Ideal for massage & care
  • Suitable from birth
€ 6,12 € 6,89 (€ 122,40 / l)

Delivery by October 09

Baby Diaper Rash Cream

Babyton Baby Diaper Rash Cream, 50 ml

  • For sensitive baby skin
  • Reliable protection
  • Moisturises
€ 8,82 € 9,89 (€ 176,40 / l)

Delivery by October 09

Baby Foaming Shampoo

Babyton Baby Foaming Shampoo, 150 ml

  • For sensitive scalp types
  • Suitable from birth
  • No-tears formula
€ 8,82 € 9,89 (€ 58,80 / l)

Delivery by October 09

Hero Lotion Oil Skin Care

Babyton Hero Lotion Oil Skin Care, 50 ml

  • For sensitive & irritated skin
  • For insect bites & dryness
  • Intensely moisturising
€ 7,02 € 7,89 (€ 140,40 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Care Duo

Babyton Baby & Kids Care Duo, 1 Set

  • 1x Baby & Kids Foam Soap, 350ml
  • 1x Baby & Kids Lip Balm, 5g
€ 9,96 € 11,09

Delivery by October 09

Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen Spray SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen Spray SPF30, 200 ml

  • For sensitive skin types
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Water-resistant & reef-friendly
€ 16,92 € 18,89 (€ 84,60 / l)

Delivery by October 09

Baby & Kids Care Set

Babyton Baby & Kids Care Set

  • 1x Baby & Kids Lotion, 250ml
  • 1x Baby & Kids Shampoo, 400ml
€ 15,87 € 17,69

Delivery by October 09

Atopic Skin Care Set

Babyton Atopic Skin Care Set

  • 1x Atopic Skin Shampoo, 400ml
  • 1x Atopic Skin Therapy Cream, 100ml
€ 15,87 € 17,69

Delivery by October 09

Baby & Kids Mineral Sport Sunscreen Stick SPF50

Babyton Baby & Kids Mineral Sport Sunscreen Stick SPF50, 20 g

  • For sensitive skin types
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Water-resistant & reef-friendly
€ 6,12 € 6,89 (€ 306,00 / kg)

Delivery by October 09

Baby & Kids Mineral Sport Sunscreen Spray SPF50

Babyton Baby & Kids Mineral Sport Sunscreen Spray SPF50, 200 ml

  • For sensitive skin types
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Ideal for sports & leisure activities
€ 16,92 € 18,89 (€ 84,60 / l)

Delivery by October 09

Atopic Skin Shampoo

Babyton Atopic Skin Shampoo, 400 ml

  • For atopic skin
    Suitable from birth
  • Cleanses particularly gently
  • Moisturising
€ 8,82 € 9,89 (€ 22,05 / l)

Not available at the moment

Babyton offers specially formulated skincare products tailored to the unique needs of sensitive baby and children’s skin. From the newborn stage onwards, the brand supports little ones with gentle formulations that strengthen the delicate skin barrier and provide reliable protection against dryness. The focus is on the purity of the ingredients. All formulations are based on purely natural ingredients. Harmful or unnecessary additives are consistently avoided to ensure maximum tolerability in everyday life. Babyton thus combines dermatological care with playful lightness – for completely worry-free baby care.

A well-thought-out range of products:

  • Mild basic care
  • Seasonal special protection
  • Child-friendly design