Babyton Baby & Kids Lip Balm, Neutral (5 g)

Gentle lip care for little ones

€ 4,05 € 4,59 -12%

(€ 810,00 / kg, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Neutral

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For babies & children
  • Protects against dryness
  • Moisturises & nourishes
  • Softening properties

Frequently bought together with Penaten Baby Diaper Cream , 200 ml

Babyton Baby & Kids Lip Balm, Neutral (5 g) € 4,05 (€ 810,00 / kg)
Penaten Baby Diaper Cream , 200 ml € 5,32 (€ 26,60 / l)
Total price: € 9,37
Description

The delicate lips of babies and children need gentle yet effective protection every day. The Baby & Kids Lip Balm has been specially developed for the delicate lips of babies and young children. From the very first application, it moisturises, nourishes and protects against dryness and environmental influences. Olive oil and shea butter provide intensive care, while beeswax forms a natural protective barrier that helps prevent moisture loss. Calendula oil and alkanet root extract gently soften dry, sensitive lips, while vitamin E supports the skin's natural renewal process.

  • for babies & children
  • protects & moisturises
  • protects against environmental influences & moisture loss
  • perfect for daily use all year round
  • free from artificial fragrances

Application:

  • Apply to the lips as often as needed throughout the day, particularly in cold, windy or sunny weather.
  • Ideal for daily lip care at home and on the go.
Item no.: XEC-JNJ-BBT1049
Content: 5 g
EAN: 8684777774511
Manufacturer No.: BBT1049
Brand: Babyton
Product features: 100% natural cosmetics, Unscented
Skin type: Sensitive skin
Certificates & seals of approval: Leaping Bunny
Consistency/form: Stick
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Yukselis Ltd., 2537 St., 8, Umit Ave., 06810, Ankara, Turkey, www.baby-ton.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Baby & Kids Lip Balm

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder