A tasty selection of children’s muesli & porridge

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Children’s muesli & porridge: 27 items

Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes, 250 g

  • 10th month onwards
  • Vegan recipe
  • No added sugar
€ 3,49 (€ 13,96 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli, 250 g

  • From the 6th month onwards
  • Carefully selected grains
  • Very fine organic whole grain flakes
€ 3,59 (€ 14,36 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli, 200 g

  • From 12 months
  • Sweetness from fruit only
  • With wholegrain oat & spelt flakes
€ 3,69 (€ 18,45 / kg)

Delivery by October 08

Organic Breakfast Rings - Apple & Strawberry

Freche Freunde Organic Breakfast Rings -​ Apple & Strawberry, 125 g

  • 12 months &up
  • Child-friendly ingredients
  • Stir into milk or yoghurt for a delicious breakfast
€ 2,99 (€ 23,92 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Purple Panther Porridge

Holle Organic Purple Panther Porridge, 200 g

  • 1 year & up
  • Oat and spelt flakes
  • With blueberries
€ 2,99 (€ 14,95 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Crispy Cereals - Lama Loops

Holle Organic Crispy Cereals -​ Lama Loops, 125 g

  • Age 1 year & up
  • With the natural sweetness of fruit
  • Puffed cereals
€ 2,29 (€ 18,32 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Crispy Cereals - Choco Chipmunk

Holle Organic Crispy Cereals -​ Choco Chipmunk, 125 g

  • 1 year & up
  • For the whole family
  • With Fairtrade cocoa
€ 2,29 (€ 18,32 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Fruit

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Fruit, 250 g

  • For babies 10 months old and older
  • Made without sweeteners
  • Lactose-free and vegan
€ 3,49 (€ 13,96 / kg)

Delivery by October 08

Holle Organic Otter Oats Porridge

Holle Organic Otter Oats Porridge, 200 g

  • 1 year & up
  • With oat and spelt flakes
  • Contains apple, banana and plum
€ 2,99 (€ 14,95 / kg)

Delivery by October 08

Organic Oat, Raw Buckwheat, Barley, Spelt Wheat and Rye Porridge

Mamuko Organic Oat, Raw Buckwheat, Barley, Spelt Wheat and Rye Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • A good basic baby cereal
  • Contains no salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 08

Himmeltau Semolina Drink - Bee Honey

Himmeltau Semolina Drink -​ Bee Honey, 405 ml

  • Creamy and milky
  • Can be stored at room temperature
  • No preservatives
€ 3,19 (€ 7,88 / l)

Delivery by October 08

Holle Organic Berry Muesli

Holle Organic Berry Muesli, 200 g

  • 1 year & up
  • Dairy-free & vegan
  • With raspberries & strawberries
€ 3,29 (€ 16,45 / kg)

Delivery by October 08

Organic Muesli with Banana, Apple & Blueberry

Freche Freunde Organic Muesli with Banana, Apple & Blueberry, 220 g

  • 12 months &up
  • Easy to chew
  • Resealable bag
€ 3,69 (€ 16,77 / kg)

Delivery by October 08

Organic Spelt Wheat, Buckwheat and Rice Porridge

Mamuko Organic Spelt Wheat, Buckwheat and Rice Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • High fibre content
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 08

Mamuko Organic Oat and Corn Porridge

Mamuko Organic Oat and Corn Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • Oats & corn (maize)
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 08

Organic Demeter Wholegrain Bircher Muesli

Holle Organic Demeter Wholegrain Bircher Muesli, 200 g

  • 1 year & up
  • 100% organic ingredients
  • With apples, raisins & almonds
€ 2,99 (€ 14,95 / kg)

Delivery by October 08

Organic Crushed Barley, Spelt Wheat, Rye, Raw Buckwheat and Oat Porridge

Mamuko Organic Crushed Barley, Spelt Wheat, Rye, Raw Buckwheat and Oat Porridge, 200 g

  • 12 months onwards
  • Gently processed to retain nutrients
  • Made with whole grains
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 08

Mamuko Organic Oat Porridge

Mamuko Organic Oat Porridge, 200 g

  • 4 months onwards
  • With wholegrain oatmeal
  • Contains no salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 08

Organic Crushed Barley, Raw Buckwheat and Oat Porridge

Mamuko Organic Crushed Barley, Raw Buckwheat and Oat Porridge, 200 g

  • 12 months onwards
  • Buckwheat, barley & oats
  • Rich in fibre
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 08

Mamuko Organic Rice Porridge

Mamuko Organic Rice Porridge, 200 g

  • 4 months onwards
  • Ideal as your baby starts to eat solids
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 20

HiPP Organic Crispy Muesli

HiPP Organic Crispy Muesli, 200 g

  • 15 months & up
  • No added sugar
  • No added flavours
€ 3,19 (€ 15,95 / kg)

Delivery by October 16

Mamuko Organic Raw Buckwheat Porridge

Mamuko Organic Raw Buckwheat Porridge, 200 g

  • 4 months onwards
  • Natural mildly sweet taste
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 20

Organic Crispy Balls - Whole Grain Oat with Cocoa, Grape & Apple

FruchtBar Organic Crispy Balls -​ Whole Grain Oat with Cocoa, Grape & Apple, 125 g

  • 12 months & up
  • Vegan muesli
  • No additives
€ 2,79 (€ 22,32 / kg)

Delivery by October 16

HiPP Good Morning Organic 7 Grain Muesli

HiPP Good Morning Organic 7 Grain Muesli, 200 g

  • 12 months & up
  • Without added flavours or sugar
  • With high-quality whole grains
€ 3,19 (€ 15,95 / kg)

Delivery by October 08

Pure Goat Organic 5-Grain Baby Cereal

Pure Goat Organic 5-​Grain Baby Cereal, 200 g

  • From 6 months
  • Made with 5 grains
  • Gluten-free & soy-free
€ 3,69 (€ 18,45 / kg)

Delivery by October 12

Mamuko Organic Buckwheat Porridge

Mamuko Organic Buckwheat Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • 100% heat-treated buckwheat
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Not available at the moment

Organic Oat, Raw Buckwheat and Barley Porridge

Mamuko Organic Oat, Raw Buckwheat and Barley Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • Buckwheat, oats & barley
  • Contains no salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 08