Cleaning products for households with a baby or child

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval Area of application: Household cleaning Highlights
Filter

Cleaning: 27 items

ATTITUDE Dishwasher Tablets

ATTITUDE Dishwasher Tablets, 26 pieces

  • No synthetic dyes or fragrances
  • Phosphate-free
  • Biodegradable
€ 10,49 (€ 0,40 / pc)

Delivery by October 08

Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

ATTITUDE Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic
€ 7,99 (€ 9,99 / l)

Delivery by October 08

Frosch Baby Dish Soap

Frosch Baby Dish Soap, 500 ml

  • pH-neutral
  • Without perfume
  • Without dyes
€ 4,09 (€ 8,18 / l)

Delivery by October 08

Frosch Baby Hygiene Cleaner

Frosch Baby Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Ideal for surfaces
  • pH-neutral formulation
  • Without dyes & fragrances
€ 3,99 (€ 7,98 / l)

Delivery by October 08

Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier

ATTITUDE Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier, 227 g

  • For 3-6 weeks
  • Plant-based
  • For rooms, cars, & refrigerators
€ 7,29 (€ 32,11 / kg)

Delivery by October 08

ATTITUDE Baby Unscented Washing Up Liquid

ATTITUDE Baby Unscented Washing Up Liquid, 700 ml

  • Hypoallergenic
  • For bottles and pacifiers
  • Unscented
€ 4,89 (€ 6,99 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Tile & Hardwood Floor Cleaner

ATTITUDE Tile & Hardwood Floor Cleaner, 1,04 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • CO2 neutral
€ 5,29 (€ 5,09 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Fruit & Vegetable Wash

ATTITUDE Fruit & Vegetable Wash, 800 ml

  • Free from preservatives
  • With botanical & mineral ingredients
  • Fragrance-free & hypoallergenic
€ 6,59 (€ 8,24 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Kitchen Surface Cleaner

ATTITUDE Kitchen Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly production
  • Cruelty-free & 100% vegan
€ 5,29 (€ 6,61 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Green Apple & Basil Washing Up Liquid

ATTITUDE Green Apple & Basil Washing Up Liquid, 700 ml

  • Vegan
  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
€ 4,79 (€ 6,84 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Universal Surface Cleaner

ATTITUDE Universal Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • With essential oils
€ 5,29 (€ 6,61 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner

ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner, 2 l

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable
€ 11,39 (€ 5,70 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Shower and Surface Cleaner

ATTITUDE Shower and Surface Cleaner, 800 ml

  • CO2 neutral
  • Biodegradable
  • Easy to use
€ 5,29 (€ 6,61 / l)

Delivery by October 08

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner, 300 ml

  • For all surfaces
  • Free from ethyl alcohol
  • Easy to use
€ 4,59 (€ 15,30 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Apple & Basil Natural Air Purifier

ATTITUDE Apple & Basil Natural Air Purifier, 227 g

  • Contains plant extracts
  • Lasts for up to 6 weeks
  • Fragrance intensity can be adjusted
€ 7,29 (€ 32,11 / kg)

Delivery by October 08

Sensitive Baby Bottle & Dishwashing Liquid

ATTITUDE Sensitive Baby Bottle & Dishwashing Liquid, 700 ml

  • Fragrance-free
  • Fat-dissolving formula
  • Ideal for bottles, pacifiers, etc.
€ 6,59 (€ 9,41 / l)

Delivery by October 08

pandoo Roll of Paper Towels

pandoo Roll of Paper Towels

  • 20 paper towels
  • Washable
  • Reusable
€ 6,99

Delivery by October 08

ATTITUDE Glass & Mirror Cleaner

ATTITUDE Glass & Mirror Cleaner, 800 ml

  • Biodegradable
  • Plant-based
  • CO2 neutral
€ 5,29 (€ 6,61 / l)

Delivery by October 08

Tableware & Baby's Bottle Detergent

Baby Anthyllis Tableware & Baby's Bottle Detergent, 500 ml

  • For bottles, pacifiers, crockery & more
  • With natural surfactants
  • Efficient & vegan
€ 4,99 (€ 9,98 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Wildflowers Washing Up Liquid

ATTITUDE Wildflowers Washing Up Liquid, 700 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • Vegan
€ 4,79 (€ 6,84 / l)

Delivery by October 08

ATTITUDE Citrus Zest Washing Up Liquid

ATTITUDE Citrus Zest Washing Up Liquid, 2 l

  • Vegan
  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
€ 11,39 (€ 5,70 / l)

Delivery by October 08

ecolunes Baby Bottle & Dish Liquid

ecolunes Baby Bottle & Dish Liquid, 500 ml

  • Gentle on the skin
  • Fragrance-free
  • Vegan formula
€ 4,99 (€ 9,98 / l)

Delivery by October 08

Cheeky Panda Kitchen Roll - 2Pack

Cheeky Panda Kitchen Roll -​ 2Pack

  • Versatile
  • 2-ply & highly absorbent
  • 2 rolls of 200 sheets
€ 6,69

Delivery by October 08

Baby Anthyllis Multi-Surface Cleaner

Baby Anthyllis Multi-​Surface Cleaner, 500 ml

  • For surfaces & objects
  • 99 % natural
  • Vegan
€ 4,99 (€ 9,98 / l)

Delivery by October 08

ecolunes Fragrance-Free Fruit & Vegetable Wash

ecolunes Fragrance-​Free Fruit & Vegetable Wash, 500 ml

  • Vegan formula
  • Natural ingredients
  • Tasteless & odourless
€ 4,99 (€ 9,98 / l)

Delivery by October 08

Primavera KIDS Organic Protect Me

Primavera KIDS Organic Protect Me, 50 ml

  • Sweet-floral aroma
  • With orange, mimosa & copaiba
  • Ideal for daily use
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 08

Primavera KIDS Organic Study Better Spray

Primavera KIDS Organic Study Better Spray, 50 ml

  • Fresh fragrance
  • With grapefruit & lemon
  • Ideal for the office
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 08