ATTITUDE Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

Gentle and natural toy cleaner

€ 7,99

(€ 9,99 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 800 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Thursday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic

Frequently bought together with ATTITUDE Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 1,05 l

ATTITUDE Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml € 7,99 (€ 9,99 / l)
ATTITUDE Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 1,05 l € 13,19 (€ 12,56 / l)
Total price: € 21,18
Description

ATTITUDE’s Toy Cleaner is free from chemicals that could be harmful to children. It contains no fragrances, is hypoallergenic and can also be used on smooth surfaces.

Directions for use:

  • Turn the STOP nozzle.
  • Spray on and wipe off, then rinse thoroughly with water.
Item no.: XBO-AT-40169
Content: 800 ml
EAN: 626232401691
Manufacturer No.: 40169
Brand: ATTITUDE
Product features: 100% natural cosmetics
Certificates & seals of approval: Certified Eco Logo
Consistency/form: Liquid
Area of application: Household cleaning: Children’s room, Surfaces
Warnings: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary, Store the product safely and out of reach of children
Ingredients

< 5 % Nonionic surfactants, Caprylyl glucoside, Myristyl glucoside, Aqua (Water), Sodium Citrate, Sodium bicarbonate, Saponins

Legal information
Manufacturer: ATTITUDE, 231 rue Saint-Honoré, 75001, Paris, France, info@attitudeliving.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ATTITUDE Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder