Hydrophil dental & body care for children

Hydrophil offers sustainable care products for children that are both environmentally friendly and gentle on the skin. The product range extends from solid shampoos and shower gels to dental care products, all packaged in plastic-free materials.

Filter & sort

Price Age from For whom? Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

Hydrophil: 7 items

Hydrophil 2-in-1 Kids Shower & Shampoo

Hydrophil 2-​in-​1 Kids Shower & Shampoo, Otter (200 ml)

  • For sensitive skin & scalp types
  • Gentle combing & suppleness
  • pH-neutral formula
€ 3,99 (€ 19,95 / l)

Delivery by October 22

Kids 2-in-1 Solid Shower Shampoo "Die Maus"

Hydrophil Kids 2-​in-​1 Solid Shower Shampoo "Die Maus", 60 g

  • For sensitive skin & scalp types
  • Gentle & nourshing
  • Age: 3 years +
€ 5,99 (€ 99,83 / kg)

Delivery by October 08

Hydrophil Kids Hand Cleanser - Mouse

Hydrophil Kids Hand Cleanser -​ Mouse , 250 ml

  • Fo children's sensitive skin
  • With a fresh peach scent
  • Makes washing hands fun
€ 3,99 (€ 15,96 / l)

Delivery by October 08

Hydrophil 2-in-1 Shower Gel & Shampoo

Hydrophil 2-​in-​1 Shower Gel & Shampoo , Mouse (200 ml)

  • For all skin types
  • With valuable ingredients
  • Packaging with a fun design
€ 3,99 (€ 19,95 / l)

Delivery by October 08

Hydrophil Bamboo Sonic Professional Brush Heads

Hydrophil Bamboo Sonic Professional Brush Heads

  • Made from 100% renewable raw materials
  • Medium-soft bristles
  • Effect dental plaque removal
€ 5,99

Delivery by October 08

Hydrophil "Mouse" Toothpaste for Kids

Hydrophil "Mouse" Toothpaste for Kids, 75 ml

  • Suitable from the first tooth
  • With fluoride
  • Apricot flavour
€ 3,99 (€ 53,20 / l)

Delivery by October 08

Hydrophil Children's Toothbrush - Soft

Hydrophil Children's Toothbrush -​ Soft, Hippo (2 pieces)

  • Ideal for children aged 3 +
  • Made from sustainable raw materials
  • With extra-soft bristles
€ 2,99 (€ 1,50 / pc)

Delivery by October 22