Food supplements by FutuNatura KIDS

FutuNatura KIDS is dedicated to developing high-quality food supplements tailored to the needs of children and adolescents. The brand focuses on carefully selected ingredients presented as tasty gummy sweets or syrups.

Filter & sort

Price Product features Certificates & seals of approval
Filter

FutuNatura KIDS: 16 items

FutuNatura Kids Sweet Dreams

FutuNatura Kids Sweet Dreams, 150 ml

  • From the age of 3
  • With lemon balm & small-leaved lime
  • Free from genetic engineering
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids Relax Liquid

FutuNatura Kids Relax Liquid, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Blackcurrant
  • Vitamin B6 & magnesium
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids Appetite Liquid

FutuNatura Kids Appetite Liquid, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Based on agave syrup
  • Simple dosage
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids Super Iron

FutuNatura Kids Super Iron, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Vitamin B
  • Non-GMO
€ 12,99 (€ 86,60 / l)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids Vitamin K2+D3 Drops

FutuNatura Kids Vitamin K2+D3 Drops, 15 ml

  • Age: 4 years & up
  • Dropper bottle for easy, precise dosing
  • Stir into liquid and drink
€ 16,99 (€ 1.132,67 / l)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids yummy gummy Vitamin D3

FutuNatura Kids yummy gummy Vitamin D3, 90 Gummies

  • Age: 3 years & up
  • Includes several fruity flavours
  • Gluten free
€ 11,99 (€ 53,29 / kg)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids yummy gummy Tummy

FutuNatura Kids yummy gummy Tummy, 30 Gummies

  • With 2 bacterial cultures
  • Vitamin B3, B5 & B6
  • Delicious strawberry flavour
€ 12,49 (€ 138,78 / kg)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids Omega 3 Liquids

FutuNatura Kids Omega 3 Liquids, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Strawberry flavour
  • With vitamin A, D3 & E
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids yummy gummy Immunity

FutuNatura Kids yummy gummy Immunity, 60 Gummies

  • With zinc, iodine & 9 vitamins
  • Suitable for children 3 years and older
  • Mix of orange, lemon and strawberry flavours
€ 11,99 (€ 99,92 / kg)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids yummi gummy Vitamin C

FutuNatura Kids yummi gummy Vitamin C, 30 Gummies

  • Age: 3 years & up
  • Non-GMO
  • A great alternative to capsules & tablets
€ 12,99 (€ 86,60 / kg)

Delivery by November 02

FutuNatura Kids yummy gummy Bones

FutuNatura Kids yummy gummy Bones, 30 Gummies

  • Creamy yoghurt flavour
  • Playful bone-shaped chewable tablets
  • D3 + K2 + calcium
€ 12,99 (€ 86,60 / kg)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids yummy gummy Royal Jelly

FutuNatura Kids yummy gummy Royal Jelly, 30 Gummies

  • Age: 3 years & up
  • With royal jelly
  • A great alternative to capsules & tablets
€ 12,99 (€ 196,82 / kg)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids yummy gummy Multi Vitamins

FutuNatura Kids yummy gummy Multi Vitamins, 120 Gummies

  • 11 vitamins and minerals
  • 5 delicious fruit flavours
  • Enriched with inositol & lutein
€ 19,99 (€ 75,72 / kg)

Delivery by October 08

FutuNatura Kids Growth Liquid

FutuNatura Kids Growth Liquid, 150 ml

  • 11 vitamins & 9 minerals
  • With agave syrup & orange flavour
  • Contains 4 natural plant extracts
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 19

FutuNatura Kids yummy gummy Omega 3

FutuNatura Kids yummy gummy Omega 3, 60 Gummies

  • Delicious raspberry lemonade flavour
  • Enriched with vitamins A, D3 & E
  • Non-GMO
€ 12,99 (€ 77,32 / kg)

Delivery by October 19

FutuNatura Kids yummy gummy Sleepy Head

FutuNatura Kids yummy gummy Sleepy Head, 30 Gummies

  • Fruit gummies for bedtime
  • Melatonin optimised with vitamin B6
  • Delicious blackberry flavour
€ 13,49 (€ 172,95 / kg)

Delivery by October 19