Yukies Body Butter, 100 g

Nourishing shea butter & coconut

€ 25,99

(€ 259,90 / kg, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 1 item in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Tuesday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Special pregnancy care
  • Vegan formula

Frequently bought together with Memì - Natural Baby Care Baby Oil, 150 ml

Yukies Body Butter, 100 g € 25,99 (€ 259,90 / kg)
Memì - Natural Baby Care Baby Oil, 150 ml € 16,99 (€ 113,27 / l)
Total price: € 42,98
Description

Pampering skincare for use during and after pregnancy.

The Body Butter Shea Coco by Yukies nourishes sensitive skin and is perfect for use during and after pregnancy.
The 100% organic shea butter pampers the skin with vitamin E, saturated and unsaturated fatty acids, and vegetable allantoin. The 100% organic coconut oil in its natural and cold-pressed form provides rich nourishment and also smells wonderful.
The rich body butter moisturises and regenerates the skin, especially during pregnancy. With a massage several times a day, it also supports the skin barrier and helps prevent stretch marks. It also pampers the skin with its nourishing effect during breastfeeding.

Application:

  • Massage generously in circular movements onto the stomach, hips, buttocks, breasts and thighs twice a day
Item no.: XCO-YU-Y-BB-1
Content: 100 g
EAN: 9180018590012
Manufacturer No.: Y-BB-1
Brand: Yukies
For whom?: For pregnant women, Fitness & postnatal recovery
Product features: 100% natural cosmetics, Dermatologically tested, Handmade, Free from perfume, Safe for use during pregnancy, Unscented, Vegan
Skin type: For all skin types, Sensitive skin, Dry skin
Certificates & seals of approval: ECOCERT - Cosmos Organic
Consistency/form: Butter
Part of the body: Postnatal recovery, Pregnancy
Ingredients (INCI)

Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1]

  1. Ingredients from controlled organic cultivation

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Yukies Body Butter