Yukies Baby Oil, 150 ml

Almond-infused oil for gentle massages

€ 29,99

(€ 199,93 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock from October 13

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 19 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Nourishing effect
  • Protects the skin

Frequently bought together with Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil, 500 ml

Yukies Baby Oil, 150 ml € 29,99 (€ 199,93 / l)
Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil, 500 ml € 17,19 (€ 34,38 / l)
Total price: € 47,18
Description

Protection and care for sensitive skin.

Yukies Baby Oil is a gentle oil that is fragrance-free. It offers the perfect care for sensitive baby skin. In addition, the organic oils and excellent extracts offer optimal protection.
The almond oil, which is obtained from ripe seeds of the almond tree, has a moisturising and nourishing effect.
The coconut oil from the pulp of the nuts supports baby's natural protective layer. The nourishing oil also protects dry and sensitive skin from drying out and makes it feel more supple.
The baby oil can be used to clean sensitive skin and is also perfect for a gentle baby massage.

Application:

  • Gently clean the diaper area with every diaper change.
  • Apply baby oil after cleansing and massage in gently.
Item no.: XCO-YU-Y-BOIL-1
Content: 150 ml
EAN: 9180018590036
Manufacturer No.: Y-BOIL-1
Brand: Yukies
Product features: 100% natural cosmetics, Dermatologically tested, Fragrance free, Handmade, Free from perfume, Unscented, Vegan
Skin type: For all skin types, Sensitive skin, Dry skin
Certificates & seals of approval: ECOCERT - Cosmos Organic
Consistency/form: Oil
Ingredients (INCI)

Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1], Algen, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil

  1. Ingredients from controlled organic cultivation

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Yukies Baby Oil