Care products for mother & baby by Töpfer

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Care products: 12 items

Töpfer Babycare Dry Skin Balm

Töpfer Babycare Dry Skin Balm, 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • Forms a protective film
  • With organic shea butter
€ 3,49 (€ 46,53 / l)

Delivery by October 22

Töpfer Babycare Body Lotion

Töpfer Babycare Body Lotion, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • Gentle & moisturising
  • With organic olive oil & wheat bran
€ 4,99 (€ 33,27 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Face Cream

Töpfer Babycare Face Cream, 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With organic calendula
  • Provides moisture
€ 3,49 (€ 46,53 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Hand Cream

Töpfer Hand Cream, 25 ml

  • Absorbs quickly
  • Free from perfume
  • With nourishing organic shea butter
€ 1,99 (€ 79,60 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Skin & Massage Oil

Töpfer Babycare Skin & Massage Oil , 100 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises
  • With organic olive oil
€ 5,79 (€ 57,90 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Diaper Rash Cream

Töpfer Babycare Diaper Rash Cream , 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • Waterless formula
  • With a high zinc content
€ 5,49 (€ 73,20 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Bran Lotion, sensitive

Töpfer Babycare Bran Lotion, sensitive, 150 ml

  • For children’s sensitive skin
  • Intensely moisturising
  • Nourishing properties
€ 4,99 (€ 33,27 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Bran Bath Liquid

Töpfer Babycare Bran Bath Liquid, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • With organic wheat bran extract
  • Gently cleanses & moisturises
€ 4,99 (€ 33,27 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Toothpaste

Töpfer Babycare Toothpaste , 50 ml

  • For milk teeth
  • With xylitol & silica
  • Without fluoride & surfactants
€ 5,99 (€ 119,80 / l)

Delivery by October 08

Töpfer Babycare Shampoo

Töpfer Babycare Shampoo, 150 ml

  • For sensitive scalp types
  • With organic calendula
  • Mild & gentle
€ 4,99 (€ 33,27 / l)

Delivery by October 27

Töpfer Mamacare Nipple Cream

Töpfer Mamacare Nipple Cream , 25 ml

  • With organic plant extract
  • Unperfumed & natural
  • Tasteless and odorless
€ 7,49 (€ 299,60 / l)

Delivery by October 27

Töpfer Babycare Body Wash Gel

Töpfer Babycare Body Wash Gel, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • Contains mild cleansing substances
  • Nourishing properties
€ 4,99 (€ 33,27 / l)

Delivery by October 22