Töpfer Babycare Dry Skin Balm, 75 ml

Intensive care for cold days

€ 3,49

(€ 46,53 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive baby skin
  • Forms a protective film
  • With organic shea butter

Frequently bought together with ecolunes Baby - Nappy Cream, 100 ml

Töpfer Babycare Dry Skin Balm, 75 ml € 3,49 (€ 46,53 / l)
ecolunes Baby - Nappy Cream, 100 ml € 5,19 (€ 51,90 / l)
Total price: € 8,68
Description

The intensively protective calendula balm impresses with its natural formula and offers children's delicate skin special protection in cold and windy conditions. The high-quality formula made from the nourishing organic wheat bran and calendula extracts paired with nourishing organic shea butter optimally supports the skin's protective barrier.

Application:

  • Apply a thin layer to the skin prior to sun exposure.
  • Focus on the face and hands.
  • Can be used several times a day.
Item no.: XPI-TOE-6004510
Content: 75 ml
EAN: 4006303009586
Manufacturer No.: 6004510
Brand: Töpfer
Product features: 100% natural cosmetics, Vegan
Certificates & seals of approval: ECOCERT - Cosmos Natural
Consistency/form: Cream
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Part of the body: Face, Hands
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin Soja Oil[2], Vegetable Oil, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Glycerin, Distarch Phosphate, Glyceryl Stearate, Tricaprylin, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[2], Magnesium Sulphate, Calendula Officinalis Flower Extract[2], Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract[2], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[2], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[2], Tocopherol (Vitamin E), Polyglyceryl-3 Ricinoleate, Sodium Levulinate, Glyceryl Caprylate, P-Anisic Acid, Levulinic Acid, Sodium Hydroxyde, Citric Acid, Parfum, Limonene[1], Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil[1], Vanillin[1], Eucalyptus Globulus Oil[1]

  1. natural essential oils
  2. ingredients from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Töpfer GmbH, Heisinger Straße 6, 87463, Dietmannsried, Germany, www.toepfer-babywelt.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Töpfer Babycare Dry Skin Balm

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder