tetesept® children’s bath products, shower products & cold remedies

tetesept® offers a thoughtfully designed range for children, including bath, shower and cold care products. With colourful designs, fruity scents and carefully selected formulations, it turns daily care into an enjoyable experience.

Filter & sort

Price Age from For whom? Product features Skin type Hair type Consistency/form Highlights
Filter

tetesept: 26 items

tetesept® Kids Cough Syrup

tetesept® Kids Cough Syrup, 168 g

  • From 1 year
  • Without alcohol
  • With honey & Icelandic moss
€ 4,79 € 5,99 (€ 28,51 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With skin-nourishing almond proteins
  • With pink food colouring
  • Fruity strawberry fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Baby Tummy Relax Drops

tetesept® Baby Tummy Relax Drops, 20 ml

  • From day 1 after birth
  • Natural oil base
  • Vegan & without added sugar
€ 7,19 (€ 359,50 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Sea Water Nasal Rinsing Salt

tetesept® Sea Water Nasal Rinsing Salt, 40 sachets

  • For regular use
  • Free from preservatives
  • Age: 3 years +
€ 6,49 (€ 72,43 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids, 40 ml

  • With a skin-nourishing formula
  • With pink food colouring
  • Fruity cherry fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids, 750 g

  • Age: 3 years +
  • Natural essential oils
  • With eucalyptus & peppermint oil
€ 9,79 (€ 13,05 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Football Fever Bubble Bath for Kids

tetesept® Football Fever Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • Age: 2 years +
  • Turns the water blue
  • Fresh fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 08

Surprise Dino Adventure Bath Additive for Kids

tetesept® Surprise Dino Adventure Bath Additive for Kids

  • Age: 3 years +
  • Fruity lime fragrance
  • Bath ball with a dinosaur surprise
€ 3,99

Delivery by October 08

tetesept® Cold Weather Baby Bath Additive

tetesept® Cold Weather Baby Bath Additive, 100 ml

  • Age: 3 months +
  • Gentle formula
  • Organic thyme & myrtle
€ 5,99 (€ 59,90 / l)

Delivery by October 08

Rainbow Effervescent Bath Additive for Kids

tetesept® Rainbow Effervescent Bath Additive for Kids, 40 g

  • Age: 3 years +
  • Fruity fragrance
  • Turns the water pink
€ 1,59 (€ 39,75 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Angelica Nose Comfort Baby Balm

tetesept® Angelica Nose Comfort Baby Balm, 10 ml

  • Age: 3 years +
  • Mild fragrance
  • Free from microplastics
€ 5,99 (€ 599,00 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Good Night Bubble Bath for Kids

tetesept® Good Night Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With nourishing aloe vera
  • With purple food colouring
  • Delicate lavender fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 08

2-in-1 Dino Adventure Shower & Shampoo for Kids

tetesept® 2-​in-​1 Dino Adventure Shower & Shampoo for Kids, 200 ml

  • Mild cleansing substances
  • With panthenol & almond proteins
  • Fruity apple fragrance
€ 5,29 (€ 26,45 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Unicorn Paradise Bath Set for Kids

tetesept® Unicorn Paradise Bath Set for Kids, 300 g

  • 1 x bubble bath
  • 1 x carbonated bubble bath
  • 1 x 2-in-1 shower gel & shampoo
€ 9,09 (€ 30,30 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Football Fever Bath Surprise for Kids

tetesept® Football Fever Bath Surprise for Kids

  • Age: 3 years +
  • Turns the water blue
  • With 1 of 5 bouncing balls
€ 3,99

Delivery by October 08

tetesept® T-Rex World Bubble Bath for Kids

tetesept® T-​Rex World Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With aloe vera
  • With green food colouring
  • Fruity apple fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Commando Woof Bubble Bath for Kids

tetesept® Commando Woof Bubble Bath for Kids, 40 g

  • Age: 3 years +
  • Turns the water orange
  • Nourishes with cocoa butter
€ 1,59 (€ 39,75 / kg)

Delivery by October 08

Monster Party Frizzy Bubble Bath for Kids

tetesept® Monster Party Frizzy Bubble Bath for Kids, 45 g

  • Age: 3 years +
  • With orange food colouring
  • Mild formulation
€ 2,19 (€ 48,67 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Kids Nasal Spray

tetesept® Kids Nasal Spray, 20 ml

  • Age: 3 years +
  • Hypertonic mineral salt mixture
  • Without the habituation effect
€ 5,09 (€ 254,50 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Baby Belly Massage Balm

tetesept® Baby Belly Massage Balm, 30 ml

  • Age: 1 month +
  • With organic fennel & organic caraway oil
  • Moisturising
€ 4,99 (€ 166,33 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Fun Body Wash for Kids

tetesept® Fun Body Wash for Kids, 100 g

  • Age: 3 years +
  • Can be used several times
  • For showering & bathing
€ 4,99 (€ 49,90 / kg)

Delivery by October 08

tetesept® Cold Season Bath for Kids

tetesept® Cold Season Bath for Kids, 125 ml

  • Age: 3 years +
  • Natural essential oils
  • With spruce & peppermint oil
€ 8,69 (€ 69,52 / l)

Delivery by October 08

tetesept® Sea Water Nasal Douche

tetesept® Sea Water Nasal Douche

  • 2 interchangeable attachments
  • Incl. 4 bags of nasal rinsing salt
  • Age: 3 years +
€ 14,99

Delivery by October 08

tetesept® Cold Weather Night Balm for Kids

tetesept® Cold Weather Night Balm for Kids, 30 ml

  • Age: 3 years +
  • With eucalyptus oil
  • Vegan & without paraffins
€ 5,09 (€ 169,67 / l)

Delivery by October 16

tetesept® Savannah Adventure Bath Kids Surprise

tetesept® Savannah Adventure Bath Kids Surprise

  • Age: 3 years +
  • Turns the water blue
  • With 1 of 6 animals to collect
€ 3,99

Delivery by October 08

Bath Fun Effervescent Tab Glitter Edition

tetesept® Bath Fun Effervescent Tab Glitter Edition

  • Age: 6 years +
  • Fruity fragrances
  • Sparkling bubble bath
€ 0,89

Delivery by October 08