Sol de Ibiza certified organic mineral sun protection products

Sol de Ibiza combines sustainable ingredients with environmentally conscious packaging to provide effective sun protection.

Filter & sort

Price Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Sun protection (SPF) Highlights
Filter

Sol de Ibiza: 5 items

Sol de Ibiza Natural Mineral Sunscreen SPF 30

Sol de Ibiza Natural Mineral Sunscreen SPF 30, 100 g

  • For the face & body
  • High UVA/UVB broad-spectrum protection
  • Plastic-free & vegan
€ 20,80 € 26,49 (€ 208,00 / kg)

Delivery by October 08

Baby & Kids Organic Mineral All-In-One Holiday Cream SPF 30

Sol de Ibiza Baby & Kids Organic Mineral All-​In-​One Holiday Cream SPF 30, 100 g

  • Without nano technology
  • Water-resistant & unscented
  • For the face & body
€ 26,49 (€ 264,90 / kg)

Delivery by October 08

Sol de Ibiza Super Zinc Stick SPF 30

Sol de Ibiza Super Zinc Stick SPF 30, 45 g

  • For sensitive skin - including tattooed skin
  • UVA & UVB broad-spectrum protection
  • For the face & body
€ 20,49 (€ 455,33 / kg)

Delivery by October 08

Sol de Ibiza Magic Sun Oil SPF 15

Sol de Ibiza Magic Sun Oil SPF 15, 100 ml

  • For children & adults
  • For the face & body
  • UVA/ UVB broad-spectrum protection
€ 40,49 (€ 404,90 / l)

Delivery by October 08

Sol de Ibiza Natural Lip Balm SPF 15

Sol de Ibiza Natural Lip Balm SPF 15, 5 g

  • Unscented & vegan
  • Hydrates & protects
  • Without nano technology
€ 12,09 (€ 2.418,00 / kg)

Not available at the moment