Provida Organics natural cosmetics & baby care

Provida is a family run natural cosmetics company established in 1984. All products are handmade in its own workshop using certified organic and Demeter raw materials with full transparency.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

Provida Organics: 10 items

Provida Organics Organic Protective Ointment

Provida Organics Organic Protective Ointment, 250 ml

  • For rough & chapped skin
  • 100% natural
  • Smoothing properties
€ 25,49 (€ 101,96 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics Bach-Flowers Baby Shampoo

Provida Organics Bach-​Flowers Baby Shampoo, 100 ml

  • Suitable for babies & kids
  • Doubles as a scalp care product
  • Balances & harmonises the skin
€ 11,49 (€ 114,90 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics Mild Kids' Shampoo

Provida Organics Mild Kids' Shampoo, 150 ml

  • Ideal for sensitive scalp types
  • Moisturising care
  • Very mild formula
€ 14,49 (€ 96,60 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics baby & child Calendula Chamomile Cream

Provida Organics baby & child Calendula Chamomile Cream, 50 ml

  • Nourishing care for face & body
  • Very mild formula
  • Rich in vitamins
€ 13,99 (€ 279,80 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics Organic Neutral Ointment

Provida Organics Organic Neutral Ointment, 50 ml

  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
  • Ideal for stressed skin
€ 9,49 (€ 189,80 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics Mallow Cream

Provida Organics Mallow Cream, 50 ml

  • For young, blemished skin & combination skin
  • Ideal for daily care
  • Refines the complexion
€ 19,99 (€ 399,80 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics Marigold Zinc Baby Cream

Provida Organics Marigold Zinc Baby Cream, 50 ml

  • For sensitive & irritated skin
  • Contains zinc oxide
  • Regenerating properties
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 16

Provida Organics Marigold Child Cream

Provida Organics Marigold Child Cream, 50 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Protects & conditions
  • Very well tolerated by the skin
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics sensetive baby massage oil

Provida Organics sensetive baby massage oil, 100 ml

  • For the delicate skin of babies
  • Soothing effect
  • Rich in omega 6 fatty acids
€ 21,99 (€ 219,90 / l)

Delivery by October 08

Provida Organics Calendula Baby Oil

Provida Organics Calendula Baby Oil, 100 ml

  • For sensitive skin
  • Protects against dryness
  • Soothing effect
€ 19,99 (€ 199,90 / l)

Delivery by October 08