Provida Organics Marigold Zinc Baby Cream, 50 ml

All-round care for babies

€ 14,99

(€ 299,80 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive & irritated skin
  • Contains zinc oxide
  • Regenerating properties
  • Cares for the diaper area

Frequently bought together with Provida Organics Calendula Baby Oil, 100 ml

Provida Organics Marigold Zinc Baby Cream, 50 ml € 14,99 (€ 299,80 / l)
Provida Organics Calendula Baby Oil, 100 ml € 19,99 (€ 199,90 / l)
Total price: € 34,98
Description

Baby's sensitive diaper area requires special care to maintain the health of the skin. This cream contains zinc oxide that supports the skin's regeneration process and guards it against wetness. Olive oil, shea butter, chamomile and lavender soothe irritated skin.

Application:

  • Apply a thin layer of cream to the diaper area after cleansing.
Item no.: XEC-PROV-3113
Content: 50 ml
EAN: 4260009217625
Manufacturer No.: 3113
Brand: Provida Organics
Product features: 100% natural cosmetics, Reduced plastic, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Certificates & seals of approval: Demeter
Consistency/form: Cream
Ingredients (INCI)

Aqua, Brassica Campestris (Raps) Seed Oil[1], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Stearyl Alcohol, Cetearylalcohol, Cetyl Palmitate, Alcohol[1], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], CI 77947 (Zinc Oxide), Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[2], Anthemis Nobilis (Chamomile) Flower Oil[2], Calendula Officinalis Flower Extract[1], Lavandula Angustifolia Oil[1], Cymbopogon Nardus Oil[2], Limonene

  1. Demeter certification
  2. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Provida Organics Kosmetik & Umwelt GmbH, Van-der-Reis-Weg 1, 59590, Geseke, Germany, service@provida.de, ww.provida.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Provida Organics Marigold Zinc Baby Cream