Planet Kid natural care for children aged 3 & older

Planet Kid is a French brand for gentle children’s care products, combining naturalness, safety and enjoyment in daily personal care.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

Planet Kid: 15 items

Planet Kid Arnica Bump Stick

Planet Kid Arnica Bump Stick, 11 ml

  • Refreshing & soothing
  • Perfect for travel
  • Pleasant fragrance
€ 7,29 (€ 662,73 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid Apricot and Coconut Oil

Planet Kid Apricot and Coconut Oil, 150 ml

  • Ideal as a body oil & bath additive
  • Hydrates & nourishes
  • Sulphate-free oil
€ 11,30 € 11,99 (€ 75,33 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid 2-in-1 Brightness Apricot Shampoo

Planet Kid 2-​in-​1 Brightness Apricot Shampoo, 200 ml

  • Suitable for all hair types
  • No-tear formula
  • Improves hair manageability
€ 7,69 (€ 38,45 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid Mild Toothpaste with Fluoride & Calcium

Planet Kid Mild Toothpaste with Fluoride & Calcium, 50 ml

  • With fluorine & calcium
  • Strengthens the dental enamel
  • Protects teeth & gums
€ 4,39 (€ 87,80 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid Solid Star Shampoo

Planet Kid Solid Star Shampoo, 15 g

  • Particularly mild
  • Better hair manageability & shine
  • Handy shape
€ 4,59 (€ 306,00 / kg)

Delivery by October 08

Planet Kid 2-in-1 Tangle Free Raspberry Shampoo

Planet Kid 2-​in-​1 Tangle Free Raspberry Shampoo, 200 ml

  • Suitable for all hair types
  • No-tear formula
  • Improves hair manageability
€ 7,69 (€ 38,45 / l)

Delivery by October 08

Replacement Brush Heads for Stand-up Toothbrush

Planet Kid Replacement Brush Heads for Stand-​up Toothbrush, 2 pieces

  • Ages: 3 - 6 years
  • Soft bristles
  • Reduced waste
€ 3,59 (€ 1,80 / pc)

Delivery by October 08

Planet Kid Stand-up Toothbrush - 3-6 Years

Planet Kid Stand-​up Toothbrush -​ 3-​6 Years

  • Age: 3 - 6 years
  • Soft bristles
  • Interchangeable brush head
€ 5,59

Delivery by October 08

Extra Mild Peach & Mango Nourishing Cream

Planet Kid Extra Mild Peach & Mango Nourishing Cream, 100 ml

  • With a mild fruity fragrance
  • Intensively moisturising
  • Pleasant texture
€ 9,59 (€ 95,90 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid Extra Mild Cleansing Gel

Planet Kid Extra Mild Cleansing Gel, 300 ml

  • For all skin types
  • Practical cleanser
  • Moisturising
€ 10,79 (€ 35,97 / l)

Delivery by October 08

Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt

Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt, 40 g

  • For children aged 3 & over
  • Particularly skin-friendly
  • With a subtle herbaceous fragrance
€ 3,79 (€ 94,75 / kg)

Delivery by October 08

Planet Kid Rose & Pomegranate Pink Party Bath Salt

Planet Kid Rose & Pomegranate Pink Party Bath Salt, 40 g

  • For children aged 3 & over
  • Particularly skin-friendly
  • With a fruity-floral fragrance
€ 3,79 (€ 94,75 / kg)

Delivery by October 08

Cornflower & Sweet Orange Good Sleep Bath Salt

Planet Kid Cornflower & Sweet Orange Good Sleep Bath Salt, 40 g

  • For children aged 3 & over
  • Particularly skin-friendly
  • With a lavender fragrance
€ 3,79 (€ 94,75 / kg)

Delivery by October 08

Planet Kid Milk & Honey Vegetal Soap

Planet Kid Milk & Honey Vegetal Soap, 50 g

  • For sensitive skin
  • Particularly mild
  • Practical shape
€ 5,59 (€ 111,80 / kg)

Delivery by October 08

Planet Kid Organic Wipes

Planet Kid Organic Wipes, 40 pcs. (40 pieces)

  • Gentle cleansing action
  • Alcohol-free
  • Practical for travel
€ 3,99 (€ 0,10 / pc)

Not available at the moment