Healthy eating products on offer

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Characters and licences Highlights
Filter

Nutrition: 18 items

eufy Bottle Washer S1 Pro

eufy Bottle Washer S1 Pro

  • 3D HydroBlast All-Round Cleaning
  • 100°C steam sterilisation
  • 360° air circulation for quick drying
€ 319,99 € 399,99

Free delivery by October 09

MOGLi Organic Strawberry Hearts

MOGLi Organic Strawberry Hearts, 30 g

  • Vegan, with alternative sweetener
  • Light and airy, heart-shaped puffs
  • Without added flavourings
€ 1,03 € 1,29 (€ 34,33 / kg)

Delivery by October 09

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g

  • 7th month onwards
  • With GOS, ARA & DHA
  • Vitamin C
€ 11,56 € 14,49 (€ 15,41 / kg)

Delivery by October 09

PURE&FUN PAW Patrol Organic Heroes Tea

PURE&FUN PAW Patrol Organic Heroes Tea, 45 g

  • With orange oil
  • 100% organic
  • Enjoy warm or cold
€ 3,19 € 3,99 (€ 70,89 / kg)

Delivery by October 09

Organic Demeter Baby Food Jar - Vegetable Risotto

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Vegetable Risotto, 220 g

  • 8 months & up
  • Stimulates the chewing reflex
  • Free from gluten, lactose & added salt
€ 1,11 € 1,39 (€ 5,05 / kg)

Delivery by October 09

tetesept® Kids Cough Syrup

tetesept® Kids Cough Syrup, 168 g

  • From 1 year
  • Without alcohol
  • With honey & Icelandic moss
€ 4,79 € 5,99 (€ 28,51 / kg)

Delivery by October 09

Organic Snack Bar - Raspberry, Banana & Spelt

FruchtBar Organic Snack Bar -​ Raspberry, Banana & Spelt, 4 x 23 g (92 g)

  • Age: 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • Recyclable packaging
€ 2,36 € 2,99 (€ 25,65 / kg)

Delivery by October 09

Freche Freunde Organic Fruit Chips - 100% Strawberry

Freche Freunde Organic Fruit Chips -​ 100% Strawberry, 12 g

  • 12 months & up
  • Pure fruit, np additives
  • A delicious topping on muesli & porridge
€ 2,23 € 2,79 (€ 185,83 / kg)

Delivery by October 09

Organic "Mango Monkey - Mango" Youghurt Pouch

Holle Organic "Mango Monkey -​ Mango" Youghurt Pouch, 85 g

  • For babies 8 months & up
  • A convenient snack
  • No added sugar
€ 1,05 € 1,39 (€ 12,35 / kg)

Delivery by October 09

Emil – die Flasche® Lunch Box with Print

Emil – die Flasche® Lunch Box with Print, Fire Department

  • Dishwasher safe
  • Many great designs
  • BPA-free
€ 5,99 € 7,99

Delivery by October 09

Mamuko Organic Capellini Pasta

Mamuko Organic Capellini Pasta, 320 g

  • 12 months onwards
  • Great basis for creative baby meals
  • With vitamin B1
€ 3,65 € 3,89 (€ 11,41 / kg)

Delivery by October 09

Insulated Lunch Box with Handle, 650 ml

Insulated Lunch Box with Handle, 650 ml, Stainless Steel

  • Keeps contents warm for up to 5 hours
  • Non-slip
  • BPA-free
€ 36,00 € 45,49

Delivery by October 09

Natural Point Magnesio Supremo FERRO

Natural Point Magnesio Supremo FERRO, 150 g

  • Natural magnesium
  • Liposomal iron
  • Pleasantly sweet taste
€ 22,42 € 23,99 (€ 149,47 / kg)

Delivery by October 09

Emil – die Flasche® Baby Set

Emil – die Flasche® Baby Set, BIO-​Stripes

  • Feeding and drinking from clean glass
  • 100% leakproof
  • In a great gift set
€ 37,42 € 49,99

Delivery by October 09

Petit Jour Peppa Pig Easy Care Bib Yellow

Petit Jour Peppa Pig Easy Care Bib Yellow

  • Cheerful design
  • Velcro
  • Can be wiped clean
€ 10,45 € 11,09

Delivery by October 09

Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE

Töpfer Organic Infant Formula Based on Cow's Milk PRE, 600 g

  • From birth onwards
  • With organic milk from Allgäu
  • Proven Probifido® bacteria
€ 11,16 € 13,99 (€ 18,60 / kg)

Delivery by October 22

Organic Good Night Baby Food Jar - Pure Rice Pudding

HiPP Organic Good Night Baby Food Jar -​ Pure Rice Pudding, 190 g

  • From the 8th month
  • To be enjoyed cold & warm
  • Gluten-free and contains no added sugar
€ 1,56 € 1,99 (€ 8,21 / kg)

Delivery by October 16

PURE&FUN Peppa Pig Organic Squeezy

PURE&FUN Peppa Pig Organic Squeezy, 100 g

  • Without added sugar
  • Apple & pear flavour
  • Practical packaging
€ 0,95 € 1,19 (€ 9,50 / kg)

Not available at the moment