LOGONA LOGODENT children’s dental care

Natural dental care from the start

LOGONA offers gentle dental care for young children with the LOGODENT Kids range. The tooth gels contain natural ingredients such as xylitol, silica and plant extracts, for example chamomile and witch hazel, which care for the gums and gently remove plaque. They are free from synthetic fluoride additives and artificial dyes.

Filter & sort

Price Age from Product features Certificates & seals of approval
Filter

LOGONA: 3 items

LOGONA Kids Happy Berry Toothpaste

LOGONA Kids Happy Berry Toothpaste , 75 ml

  • Fluoride-free
  • Age: 0 years +
  • With a child-friendly flavour
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 08

LOGONA Junior Cool Mint Toothpaste

LOGONA Junior Cool Mint Toothpaste, 75 ml

  • Gentle cleansing & freshness
  • Age: 6 years +
  • With fluoride
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 08

LOGONA Kids Funny Orange Toothpaste

LOGONA Kids Funny Orange Toothpaste, 75 ml

  • Without fluoride
  • Age: 0 years +
  • Child-friendly, fruity flavour
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 08