Care products for babies & mothers

I Provenzali is an Italian brand with over 50 years of experience in producing natural and organic cosmetic products. With a product line specially developed for the sensitive skin of babies, I Provenzali offers gentle care with natural ingredients for both mothers and babies.

Filter & sort

Price Product features Skin type Certificates & seals of approval
Filter

I Provenzali: 3 items

I Provenzali Aloe Dermogel

I Provenzali Aloe Dermogel, 150 ml

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing properties
  • Fast-absorbing formula
€ 8,49 (€ 56,60 / l)

Delivery by October 08

Baby Massage Oil

I Provenzali Baby Massage Oil, 150 ml

  • Hydrating properties
  • Encourages suppleness
  • Ideal for cradle cap
€ 6,49 (€ 43,27 / l)

Delivery by October 08

Baby Mild Cleansing Lotion

I Provenzali Baby Mild Cleansing Lotion, 200 ml

  • Ideal for hands, body & diaper area
  • Supports the skin's natural protective barrier
  • Particularly mild
€ 4,79 (€ 23,95 / l)

Delivery by October 08