Holle Baby Food Jar - Pure Pear, 125 g

Finely pureed organic pears with a mild taste

€ 0,99

(€ 7,92 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 g

In stock from October 07

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From 5 months
  • Delicately flavoured & mild
  • No added sugar or flavourings

Frequently bought together with Holle Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge, 250 g

Holle Baby Food Jar - Pure Pear, 125 g € 0,99 (€ 7,92 / kg)
Holle Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge, 250 g € 3,09 (€ 12,36 / kg)
Total price: € 4,08
Description

This jar contains nothing but finely puréed pear, with a smooth texture that is gentle on little palates. Made without artificial flavourings, it lets your baby discover the fruit's naturally mild taste. Serve it after a savoury meal, stir it into oat porridge or offer it as a fruity snack between meals.

Item no.: XDK-HOL-2956235
Content: 125 g
EAN: 7640104956235
Brand: Holle
Recommended age from (baby food): from 5 months
For whom?: Babies
Product features: Free from flavourings, Free from added sugar, Free from gluten, Vegan, Vegetarian
Certificates & seals of approval: Demeter, EU Bio-Siegel
Storage instructions: Refrigerate after opening and consume within a few days, Store in a cool and dry place
Ingredients

100 % Pear[1]

  1. from Demeter/organic dynamic cultivation
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 222 / 53 kJ / kcal
Fat 0,2 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 11,3 g
  from Sugar 9,6 g
Protein 0,4 g
Salt 0,03 g
Important information about the use of infant formula
Consumption and storage recommendations

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Holle Baby Food Jar - Pure Pear