Hansaplast – Plasters and treatments

Filter & sort

Price Product features
Filter

Hansaplast: 19 items

Hansaplast Universal Plasters

Hansaplast Universal Plasters, 40 pieces

  • For all skin types
  • Water & dirt-repellent
  • Breathable & latex-free incl. padding
€ 4,99 (€ 0,12 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Corn Plasters

Hansaplast Corn Plasters, 8 pieces

  • For irritated skin
  • Pressure relief & support
  • With salicylic acid
€ 6,29 (€ 0,79 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Callus Intensive Foot Cream

Hansaplast Callus Intensive Foot Cream, 75 ml

  • For dry, stressed feet
  • Particularly nourishing
  • Can prevent calluses
€ 9,99 (€ 133,20 / l)

Delivery by October 08

Second Skin Protection Hydrocolloid Advanced Plasters

Hansaplast Second Skin Protection Hydrocolloid Advanced Plasters, 6 pieces

  • For all skin types
  • Extra-strong hold
  • 100% waterproof & breathable
€ 9,99 (€ 1,67 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Finger Cohesive - Blue

Hansaplast Finger Cohesive -​ Blue

  • Self-adhesive & without adhesive residue
  • Can be torn by hand & water-repellent
  • Breathable & 0% latex
€ 4,49

Delivery by October 08

Hansaplast Kinesiology Tape

Hansaplast Kinesiology Tape, Blue

  • Self-adhesive
  • Water & sweat-resistant
  • Breathable & without latex
€ 7,99

Delivery by October 08

Hansaplast Sensitive Plaster Strips

Hansaplast Sensitive Plaster Strips, 20 pieces

  • For sensitive skin
  • Secure hold & without latex
  • Individual & customisable
€ 5,49 (€ 0,27 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Aqua Protect Plasters

Hansaplast Aqua Protect Plasters, 20 pieces

  • For all skin types
  • 100% waterproof & breathable
  • Extra-strong adhesion & hold
€ 5,79 (€ 0,29 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Sensitive Kids Everyday Wound Plasters

Hansaplast Sensitive Kids Everyday Wound Plasters, 20 pieces

  • For sensitive skin types
  • Secure hold & painless removal
  • Latex-free
€ 3,99 (€ 0,20 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast PAW Patrol Plasters

Hansaplast PAW Patrol Plasters, 20 pieces

  • For the sensitive skin children
  • Secure hold
  • Cushioning of small wounds
€ 3,99 (€ 0,20 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Elastic Finger Strips

Hansaplast Elastic Finger Strips, 16 pieces

  • For all skin types
  • Extra-long & particularly flexible
  • Water-repellent & breathable
€ 5,19 (€ 0,32 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Classic Fixation Tape 5 m x 2.5 cm

Hansaplast Classic Fixation Tape 5 m x 2.5 cm

  • For all skin types
  • Strong adhesion & secure hold
  • Easy & can be torn by hand
€ 5,29

Delivery by October 08

Hansaplast Sensitive Fixation Tape 5 m x 2.5 cm

Hansaplast Sensitive Fixation Tape 5 m x 2.5 cm

  • For sensitive skin
  • Comfortable & latex-free
  • Lightweight & can be torn by hand
€ 5,29

Delivery by October 08

Hansaplast Flexible Elastic Plasters

Hansaplast Flexible Elastic Plasters, 5 pieces

  • For all skin types
  • Extra-elastic & flexible
  • Water-repellent & strong adhesion
€ 5,99 (€ 1,20 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Sensitive Plasters

Hansaplast Sensitive Plasters

  • For sensitive skin
  • Secure hold & without latex
  • Individual & customisable
€ 5,79

Delivery by October 08

Hansaplast Elastic Plaster Strips

Hansaplast Elastic Plaster Strips, 20 pieces

  • Extra elastic & stretchy
  • Strong adhesion & breathable
  • Latex-free
€ 5,79 (€ 0,29 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Classic Plasters

Hansaplast Classic Plasters, 2 m

  • For all skin types
  • Extra-strong adhesion
  • Can be cut to size
€ 6,29

Delivery by October 08

Hansaplast First Aid Mix Pack

Hansaplast First Aid Mix Pack, 20 pieces

  • For all skin types
  • Different sizes & varieties
  • Latex-free & suitable for everyday use
€ 3,99 (€ 0,20 / pc)

Delivery by October 08

Hansaplast Pressure Protection Rings

Hansaplast Pressure Protection Rings, 20 pieces

  • Extra-soft & self-adhesive
  • For pressure relief & sensitive skin
  • Easy & safe to use
€ 7,99 (€ 0,40 / pc)

Delivery by October 08