farfalla care products for mothers & babies

farfalla offers high-quality skincare products tailored to the needs of pregnant women, mothers and babies. With a combination of organic plant oils and essential oils, farfalla ensures a gentle and safe skincare experience.

Filter & sort

Price Age from For whom? Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

farfalla: 11 items

farfalla Wheat Protein Sensitive Shampoo

farfalla Wheat Protein Sensitive Shampoo, 200 ml

  • For normal hair
  • Suitable for sensitive scalp types
  • Balancing & hydrating
€ 13,99 (€ 69,95 / l)

Delivery by October 08

farfalla BABY Fennel & Chamomile Tummy Oil

farfalla BABY Fennel & Chamomile Tummy Oil, 30 ml

  • Suitable for all skin types
  • Relaxes & soothes
  • Mild formula
€ 13,99 (€ 466,33 / l)

Delivery by October 08

farfalla Wheat Protein Leave-in Conditioner Spray

farfalla Wheat Protein Leave-​in Conditioner Spray, 100 ml

  • For normal hair
  • Suitable for sensitive scalp types
  • For softness & shine
€ 16,99 (€ 169,90 / l)

Delivery by October 08

farfalla to be protected SOS Ointment

farfalla to be protected SOS Ointment, 30 ml

  • For rough & demanding skin
  • Lipid-regulating & regenerative
  • With soothing properties
€ 12,99 (€ 433,00 / l)

Delivery by October 08

farfalla Baby Rose Mild Cleansing Cream

farfalla Baby Rose Mild Cleansing Cream, 145 ml

  • Suitable for sensitive skin
  • Soothes
  • Mild cleansing actives
€ 15,99 (€ 110,28 / l)

Delivery by October 08

farfalla Baby Chamomile Soothing Diaper Cream

farfalla Baby Chamomile Soothing Diaper Cream, 50 ml

  • Soothes & nourishes
  • Highly moisturising
  • Reliable skin protection
€ 9,99 (€ 199,80 / l)

Delivery by October 08

farfalla Organic Apricot Kernel Care Oil

farfalla Organic Apricot Kernel Care Oil, 75 ml

  • For dry & sensitive skin types
  • Also for sensitive skin of babies & children
  • Supports the moisture balance
€ 14,99 (€ 199,87 / l)

Delivery by October 08

farfalla Organic Calendula Oil

farfalla Organic Calendula Oil, 75 ml

  • Safe for baby's sensitive skin
  • Protects & soothes
  • Calms stressed & dry skin
€ 15,99 (€ 213,20 / l)

Delivery by October 08

farfalla Organic Coconut Oil

farfalla Organic Coconut Oil, 75 ml

  • For dry, irritated & stressed skin
  • Ideal for the whole family
  • Softens the skin
€ 12,99 (€ 173,20 / l)

Delivery by October 08

farfalla Organic Almond Oil

farfalla Organic Almond Oil, 75 ml

  • For dry skin types
  • Safe for baby's and children's sensitive skin
  • Moisturising
€ 13,99 (€ 186,53 / l)

Delivery by October 08

farfalla BABY Delicate Rose Cream for Face & Body

farfalla BABY Delicate Rose Cream for Face & Body, 100 ml

  • Suitable for all skin types
  • Moisturising
  • Very mild composition
€ 16,99 (€ 169,90 / l)

Delivery by October 08