Essentiq Beauty care for children

Essentiq Beauty kids care offers gentle, vegan skincare products for children aged 1 year and older, which gently nourish and care for delicate skin with natural ingredients such as aloe vera and oats.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

Essentiq: 4 items

KIDS 2in1 Aloe Vera & Papaya Shower Gel & Shampoo

Essentiq KIDS 2in1 Aloe Vera & Papaya Shower Gel & Shampoo, 250 ml

  • Does not dry out the skin
  • Mildly cares for the skin
  • Suitable for children 1 year +
€ 11,39 (€ 45,56 / l)

Delivery by October 07

KIDS 2in1 Aloe Vera & Oats Shower Gel & Shampoo

Essentiq KIDS 2in1 Aloe Vera & Oats Shower Gel & Shampoo, 250 ml

  • Perfect for sensitive skin
  • Nourishes
  • Hydrates
€ 10,77 € 11,39 (€ 43,08 / l)

Delivery by October 07

Essentiq KIDS Aloe Vera & Oats Body Lotion

Essentiq KIDS Aloe Vera & Oats Body Lotion, 250 ml

  • Hydrates
  • Mildly conditions
  • Quickly absorbed
€ 12,89 (€ 51,56 / l)

Delivery by October 07

KIDS Aloe Vera & Vanilla Kids Facial Cream

Essentiq KIDS Aloe Vera & Vanilla Kids Facial Cream, 50 ml

  • Nourishes
  • Contains vitamin E
  • Rich in plant oils
€ 14,69 (€ 293,80 / l)

Delivery by October 07