Oral & dental care for babies & children

Discover everything you need for your baby’s gentle oral and dental care, from teething rings to first brushes and child-friendly toothpastes.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Language Highlights
Filter

Oral & dental care: 1 - 30 of 87 items

Weleda Junior Toothpaste

Weleda Junior Toothpaste , 50 ml

  • From 6 years
  • With 1450 ppm fluoride
  • Effective cleaning & protection
€ 3,56 € 4,49 (€ 71,20 / l)

Delivery by October 08

Denttabs Fluoride-free Strawberry Toothpaste Tabs

Denttabs Fluoride-​free Strawberry Toothpaste Tabs, 125 pieces

  • Polishes the teeth gently
  • Mild flavour
  • Age: 3 years +
€ 4,80 € 6,09 (€ 0,04 / pc)

Delivery by October 08

elmex Children's Toothpaste (2-6 years)

elmex Children's Toothpaste (2-​6 years), 50 ml

  • With amine fluoride
  • Strengthens the teeth
  • Mineralises the tooth enamel
€ 4,79 (€ 95,80 / l)

Delivery by October 08

lavera KIDS Toothpaste

lavera KIDS Toothpaste, 75 ml

  • Removes plaque
  • Without fluoride
  • Delicate fruity taste
€ 3,29 (€ 43,87 / l)

Delivery by October 08

bieco Twist Ring Teether and Rattle

bieco Twist Ring Teether and Rattle

  • Teething toy and teether in one
  • Surfaces with different textures
  • Movable elements for shaping
€ 5,99

Delivery by October 08

happybrush SuperKids Toothpaste

happybrush SuperKids Toothpaste, 75 ml

  • Age: 2 years +
  • With chewing gum & mint flavour
  • Fluoride content: 1000ppm
€ 2,80 € 2,99 (€ 37,33 / l)

Delivery by October 08

Jack N' Jill Natural Toothpaste

Jack N' Jill Natural Toothpaste, blueberry (50 g)

  • Free from fluoride & sugar
  • Very mild
  • Suitable for kids & adults
€ 6,59 (€ 131,80 / kg)

Delivery by October 08

Weleda Gel Toothpaste for Children

Weleda Gel Toothpaste for Children, 50 ml

  • Developed specially for children
  • Cleans thoroughly
  • Thorough cleansing effect & gentle
€ 4,59 (€ 91,80 / l)

Delivery by October 08

denural® KIDS Fluoride-free Toothpaste for Milk Teeth

happybrush denural® KIDS Fluoride-​free Toothpaste for Milk Teeth, 75 ml

  • For children from 0-6 years
  • All-round protection & remineralisation
  • With bubblegum flavour
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 08

Winkee Toothbrush Holder

Winkee Toothbrush Holder, Hippo

  • 14 x 11 x 10cm
  • Material: silicone
  • A great gift for kids!
€ 11,99

Delivery by October 08

LOGONA Kids Happy Berry Toothpaste

LOGONA Kids Happy Berry Toothpaste , 75 ml

  • Fluoride-free
  • Age: 0 years +
  • With a child-friendly flavour
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 08

geoKIDS Strawberry & Hydroxyapatite Fluoride Toothpaste

Georganics geoKIDS Strawberry & Hydroxyapatite Fluoride Toothpaste, 75 ml

  • From the first tooth onwards
  • Fluoride content: 1350 ppm
  • Particularly gentle & mild
€ 5,49 (€ 73,20 / l)

Delivery by October 08

Sensitive & Whitening Tooth Powder - Orange & Mandarin

Dentafari Sensitive & Whitening Tooth Powder -​ Orange & Mandarin, 50 g

  • Fruity flavour
  • Natural & mild
  • Gentle yet effective
€ 13,99 (€ 279,80 / kg)

Delivery by October 08

Denttabs Bamboo Toothbrush for Kids

Denttabs Bamboo Toothbrush for Kids

  • Ultra-soft bristles
  • Nylon 6 bristles
  • Biodegradable bamboo handle
€ 3,61 € 3,89

Delivery by October 08

ECO VIBE Kids Clip-on Brushes - Paw Patrol

happybrush ECO VIBE Kids Clip-​on Brushes -​ Paw Patrol

  • With extra-soft bristles
  • Made from sustainable material
  • Compatible with the ECO VIBE Kids
€ 9,99 (€ 666,00 / kg)

Delivery by October 08

SensiDent Junior Dental Floss Sticks - Unwaxed

SensiDent Junior Dental Floss Sticks -​ Unwaxed , 32 pieces

  • Age: 6 years+
  • Cute animal design
  • Resealable packaging
€ 0,99 (€ 0,03 / pc)

Delivery by October 08

Children's Toothbrush Double Pack (2-6 Years) - Soft

elmex Children's Toothbrush Double Pack (2-​6 Years) -​ Soft, 2 pieces

  • Small brush head
  • Ergonomic handle
  • Dosing aid for toothpaste
€ 7,19 (€ 3,60 / pc)

Delivery by October 08

Buzzy Brush 2-pack Replacement Heads, New Version

Jack N' Jill Buzzy Brush 2-​pack Replacement Heads, New Version, 2 pieces

  • 2 colour available
  • Super-soft bristles
€ 7,79 (€ 3,90 / pc)

Delivery by October 08

Jack N' Jill Silicone Finger Toothbrush (Stage 1)

Jack N' Jill Silicone Finger Toothbrush (Stage 1), 2 pieces

  • 2-Pack
  • Safe & hygienic cleaning
  • Easy to use
€ 5,99 (€ 3,00 / pc)

Delivery by October 08

LOGONA Junior Cool Mint Toothpaste

LOGONA Junior Cool Mint Toothpaste, 75 ml

  • Gentle cleansing & freshness
  • Age: 6 years +
  • With fluoride
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 08

LOGONA Kids Funny Orange Toothpaste

LOGONA Kids Funny Orange Toothpaste, 75 ml

  • Without fluoride
  • Age: 0 years +
  • Child-friendly, fruity flavour
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 08

elmex Junior Toothpaste

elmex Junior Toothpaste, 75 ml

  • With amine fluoride
  • Effective cavity protection
  • For children aged 6-12
€ 5,39 (€ 71,87 / l)

Delivery by October 08

happybrush ECO VIBE Kids Starter Kit - Paw Patrol

happybrush ECO VIBE Kids Starter Kit -​ Paw Patrol

  • Age: 3 years +
  • Integrated timer & 3 cleaning modes
  • Includes 16 colourful stickers
€ 34,99

Delivery by October 08

Jack N' Jill Strawberry Tooth Buddy Set

Jack N' Jill Strawberry Tooth Buddy Set

  • 1 x bunny toothbrush
  • 1 x strawberry toothpaste, 50 g
  • Age: 12 months +
€ 9,49

Delivery by October 08

Dentafari Kids Bamboo Toothbrush 4-Piece Set

Dentafari Kids Bamboo Toothbrush 4-​Piece Set

  • 4 x toothbrushes
  • Nylon bristles
  • BPA-free
€ 11,99 (€ 386,77 / kg)

Delivery by October 08

pandoo Toothbrushes for Kids

pandoo Toothbrushes for Kids, 4 pieces

  • Age: 3 years +
  • Medium-soft hardness
  • With BPA-free bristles
€ 4,99 (€ 1,25 / pc)

Delivery by October 20

Planet Kid Mild Toothpaste with Fluoride & Calcium

Planet Kid Mild Toothpaste with Fluoride & Calcium, 50 ml

  • With fluorine & calcium
  • Strengthens the dental enamel
  • Protects teeth & gums
€ 4,39 (€ 87,80 / l)

Delivery by October 08

Georganics geoKIDS Sonic Toothbrush Heads

Georganics geoKIDS Sonic Toothbrush Heads, 2 pieces

  • Avilable in 2 different colours
  • Gentle DuPont bristles
  • Compaitble with the geokids Sonic Toothbrush
€ 7,99 (€ 4,00 / pc)

Delivery by October 08

happybrush ECO VIBE 3 Starter Kit - Agnes

happybrush ECO VIBE 3 Starter Kit -​ Agnes

  • Age: 8 years +
  • Integrated 2-minute timer
  • With up to 40,000 vibrations per minute
€ 55,99 (€ 215,35 / kg)

Delivery by October 08

Replacement Brush Heads for Stand-up Toothbrush

Planet Kid Replacement Brush Heads for Stand-​up Toothbrush, 2 pieces

  • Ages: 3 - 6 years
  • Soft bristles
  • Reduced waste
€ 3,59 (€ 1,80 / pc)

Delivery by October 08