Baby porridge from Alete

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Baby porridge: 8 items

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink - Vanilla

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink -​ Vanilla, 400 ml

  • 10+ months
  • 2 x 200 ml ready meals
  • 100% free from palm oil
€ 2,99 (€ 7,48 / l)

Delivery by October 08

Alete bewusst Milk & Cereal Drink - Cookies

Alete bewusst Milk & Cereal Drink -​ Cookies, 400 ml

  • 10+ months
  • No palm oil
  • With zinc, iodine, iron and calcium
€ 2,99 (€ 7,48 / l)

Delivery by October 16

Organic Baby Food Jar - Evening Porridge with Wholegrain Spelt Biscuit

Alete bewusst Organic Baby Food Jar -​ Evening Porridge with Wholegrain Spelt Biscuit, 190 g

  • 6 months & up
  • No added sugar
  • 100% palm oil-free
€ 1,99 (€ 10,47 / kg)

Delivery by October 08

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink - Banana

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink -​ Banana, 400 ml

  • 10+ months
  • 2 x 200 ml ready meals
  • Free from gluten and palm oil
€ 2,99 (€ 7,48 / l)

Delivery by October 08

Organic Pasta with Tomato and Cream Cheese Sauce

Alete bewusst Organic Pasta with Tomato and Cream Cheese Sauce, 250 g

  • For ages 1 year & up
  • Without added salt
  • With small pieces
€ 2,09 (€ 8,36 / kg)

Delivery by October 08

Evening Milk & Cereal Drink - Multi-Grain

Alete bewusst Evening Milk & Cereal Drink -​ Multi-​Grain, 400 ml

  • 10+ months
  • Practical meal in a drink
  • Suitable for on the go
€ 2,99 (€ 7,48 / l)

Delivery by October 16

Alete bewusst Semolina Porridge with Vanilla

Alete bewusst Semolina Porridge with Vanilla, 400 g

  • 10+ months
  • 4 x 100 g ready-to-eat semolina porridge
  • Does not require refrigeration (heat-treated)
€ 2,29 (€ 5,73 / kg)

Delivery by October 08

Milk & Cereal Meal Drink - Multigrain with Honey Flavour

Alete bewusst Milk & Cereal Meal Drink -​ Multigrain with Honey Flavour, 400 ml

  • 10+ months
  • 2 x 200 ml ready meals
  • 100% free from palm oil
€ 2,99 (€ 7,48 / l)

Delivery by October 16