Officina Naturae Cream Bath for Nappy Change, 200 ml

Perfect for newborns & the diaper area

€ 9,89

(€ 49,45 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 08

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 14 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Extra soft & non-irritating
  • pH value: 5.5
  • Unscented

Frequently bought together with Officina Naturae Organic Rice Starch, 100 g

Officina Naturae Cream Bath for Nappy Change, 200 ml € 9,89 (€ 49,45 / l)
Officina Naturae Organic Rice Starch, 100 g € 6,99 (€ 69,90 / kg)
Total price: € 16,88
Description

The cleansing care is an ultra-mild hair and body cleanser that is gentle enough to use on the diaper area. Quince and oat extracts condition and cleanse baby's skin for a soft and clean feel.

Application:

  • Dilute the product with water and gently massage baby's skin and hair to cleanse.
  • Rinse well.

PAO: 6 months

Item no.: XBO-ONA-BIRBGNCRCP
Content: 200 ml
EAN: 8033148532876
Manufacturer No.: BIRBGNCRCP
Brand: Officina Naturae
Skin type: Sensitive skin
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Lauryl Sulfoacetat, Sodium Methyl 2-Sulfolaurate/Disodium 2-Sulfolaurate, Cocamidopropyl Betaine, Pyrus Cydonia (Quince) Fruit Extract[1], Citric Acid, Glyceryl Caprylate/Caprate, Glycerin, Avena Sativa (Oat) Kernel Extract[1], Calendula Officinalis Flower Extract[1], Lauryl Glucoside, Glyceryl Stearate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Officina Naturae di Carlini Silvia e Urbinati Pierluca srl, via Del Capriolo 3, 47923, Rimini, Italy, www.officinanaturae.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Officina Naturae Cream Bath for Nappy Change