NIVEA baby & kids toilettries & sun care

NIVEA has been offering skincare products trusted worldwide for over 100 years. For babies and children, the brand develops particularly gentle formulas tailored to the needs of sensitive skin.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Consistency/form Sun protection (SPF)
Filter

NIVEA: 6 items

Kids 3-in-1 Shower Gel, Shampoo & conditioner - Berry Scent

NIVEA Kids 3-​in-​1 Shower Gel, Shampoo & conditioner -​ Berry Scent, 250 ml

  • Gently cleanses
  • Nourishes the hair
  • Particularly mild
€ 3,49 (€ 13,96 / l)

Delivery by October 09

NIVEA Baby Bedtime Body & Hair Shower Gel

NIVEA Baby Bedtime Body & Hair Shower Gel , 200 ml

  • Dry, normal & sensitive skin
  • With natural almond oil
  • SleepEssence™ fragrance complex
€ 3,99 (€ 19,95 / l)

Delivery by October 09

SUN Kids Sensitive Protect & Play Sun Lotion SPF 50+

NIVEA SUN Kids Sensitive Protect & Play Sun Lotion SPF 50+, 200 ml

  • For children's sensitive skin
  • Pediatrically tested
  • Reduces risks of allergies
€ 16,95 € 19,99 (€ 84,75 / l)

Delivery by October 09

Kids 3-in-1 Shower Gel, Shampoo & Conditioner - Apple Scent

NIVEA Kids 3-​in-​1 Shower Gel, Shampoo & Conditioner -​ Apple Scent, 250 ml

  • Extra mild formula
  • With organic aloe vera
  • No tangles, no tears
€ 3,49 (€ 13,96 / l)

Delivery by October 09

SUN Babies & Kids Sensitive Protect SPF 50+

NIVEA SUN Babies & Kids Sensitive Protect SPF 50+, 200 ml

  • For children's sensitive skin
  • Fast-absorbing & non-sticky
  • Extra waterproof
€ 18,99 (€ 94,95 / l)

Delivery by October 09

NIVEA Baby Aqua 99% Pure Water Wet Wipes

NIVEA Baby Aqua 99% Pure Water Wet Wipes , 57 ml

  • Mild cleansing for sensitive skin
  • Natural almond extract
  • Fragrance-free
€ 3,49 (€ 61,23 / l)

Delivery by October 09