Himmeltau Fine Wheat Semonina - Classic, 600 g

Suitable for a wide variety of semolina dishes

€ 2,42 € 2,69 -10%

(€ 4,03 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 600 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With vitamin B1

Frequently bought together with Holle Organic Baby Food Jar - Potatoes, Pumpkin & Zucchini Demeter, 190 g

Himmeltau Fine Wheat Semonina - Classic, 600 g € 2,42 (€ 4,03 / kg)
Holle Organic Baby Food Jar - Potatoes, Pumpkin & Zucchini Demeter, 190 g € 1,29 (€ 6,79 / kg)
Total price: € 3,71
Description

Classic Wheat Semolina by Himmeltau is suitable for babies starting at age 6 months & older and can be prepared as a porridge as well as bottle feed. Furthermore, it can be used to prepare a wide variety of semolina-based dishes such as semolina casserole, semolina dumplings and more. It is enriched with vitamin B1 and contains no added sugar.

Preparation as bottle feed:

  1. Stir the amount of semolina indicated on the package into 200 ml cold whole milk
  2. Bring to the boil while stirring constantly. Cook for about 1 minute.
  3. Transfer to a bottle and allow to cool to body temperature before offering it to your baby.

Preparation as porridge:

  1. Mix 100 ml cold whole milk and 100 ml water in a saucepan and stir in 15 g (around 3 heaped teaspoons) Himmeltau wheat semolina classic.
  2. Bring to the boil while stirring constantly and cook for about 1 minute.
  3. Transfer the prepared porridge into a bowl and let it cool down to room temperature before serving.
Item no.: XPI-MM-133280
Content: 600 g
EAN: 9002600332896
Manufacturer No.: 133280
Brand: Himmeltau
Recommended age from (baby food): from 6 months
For whom?: Babies
Product features: Free from flavourings, Dye free, Preservative free, Free from added sugar, Free from milk
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 477 / 114 kJ / kcal
Fat 3,6 g
  from Saturated fatty acids 2,1 g
Carbohydrates 15 g
  from Sugar 4,8 g
Protein 4,8 g
Salt 0,12 g
Ingredients

Wheat semolina, Vitamin B1 (Thiamine)

Important information about the use of infant formula
Porridge preparation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: MARESI Austria GmbH Österreich, Hietzinger Hauptstraße 119-121, 1130, Wien, Austria, www.maresi.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Himmeltau Fine Wheat Semonina - Classic

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review
1 customer review in English

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder